در قسمت "اضافه کردن صفحه" در بخش مدیریت سایت می توان صفحات جدیدی را به سایت اضافه کرد و در قسمت "مدیریت صفحات" می توان صفحات را ویرایش کرد.

سیستم مدیریت محتوای سایت ساز فاخته

در این قسمت از مدیریت سایت ساز قادر خواهید بود برای صفحه نام و عنوان بنویسید، نوع و فرم صفحه را مشخص کنید و نهایتا کلمات کلیدی، توضیحات و متن صفحه را تدوین کنید. در ادامه به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم:

نوع (صفحه یا لینک)

اولین تنظیمی که مشاهده می کنید، مشخص می کند که می خواهید صفحه اضافه کنید یا لینک. این قسمت به صورت پیشفرض بر روی صفحه تنظیم شده است. صفحه دارای امکانات مختلفی برای درج اطلاعات و محتوا می باشد. اما چنانچه بخواهید فقط یک عنوان به منوهای سایت اضافه کنید که به مطلب، دسته مطالب، یا صفحه خاصی لینک شود، باید در این قسمت "لینک" را انتخاب کنید. در اینصورت فقط کافی است نام لینک را بنوسید که همان نامی است که در منوهای سایت نمایش داده می شود. آدرس مقصد لینک را در محل مربوطه کپی کنید و منوهای مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در صورت انتخاب نوع صفحه، موارد زیر نمایش داده می شود که باید آنها را مطابق توضیحات زیر پر کنید:

"نام" صفحه

کلمه ای که برای نام صفحه می نویسید، همان کلمه ای است که در منوی سایت شما (منوی بالا و پایین سایت) نمایش داده می شود.

"عنوان" صفحه

یا page title. همان عبارتی است که در بالای مرورگر نمایش داده می شود. از نام صفحه نیز می توانید برای عنوان استفاده کنید اما عنوان صفحه می تواند حاوی اطلاعات و کلمات کلیدی بیشتری نسبت به نام صفحه باشد. معمولا با توجه به محدودیت منو، از کلمات کمی در نام صفحه استفاده می شود و بجای آن در عنوان صفحه  از کلمات بیشتری می توان استفاده کرد.

"ترتیب نمایش"

رقمی است که از صفر شروع می شود و ترتیب نمایش صفحه در منوی سایت را مشخص می کند. مثلا برای صفحه ای که بعنوان صفحه اصلی سایت تعریف می کنیم رقم صفر یا 1 را قرار می دهیم و صفحات دیگر را با شماره های بالاتر. این شماره ها مشخص می کنند که صفحات و زیر صفحات به چه ترتیبی در منو نمایش داده شوند.

انتخاب "صفحه اصلی"، "درج در منوی پایین سایت"، "درج در منوی بالای سایت" و "صفحه تماس با ما"

اینها چهار چک باکس هستند که از اسامی آنها می توان فهمید چه کاربردی دارند. اگر باکس صفحه اصلی را تیک بزنید، به این معنی است که این صفحه را بعنوان صفحه اصلی سایت می سازید. صفحه اصلی سایت همان صفحه ای است که با آدرس اصلی سایت نمایش داده می شود. از این صفحه به نام "خانه" هم زیاد استفاده می شود و اصطلاح رایج آن homepage است. توجه داشته باشید که فقط یک صفحه می تواند بعنوان صفحه اصلی ساخته شود.

چنانچه باکس "درج در منوی پایین سایت" را تیک بزنید، نام صفحه ای که در حال ایجاد آن هستید، در منوی پایین سایت و در صورت تیک "درج در منوی بالای سایت" نام صفحه در منوی بالای سایت به نمایش در خواهد آمد. اگر هر دو باکس تیک بخورند، نام صفحه در هر دو منو نمایش داده می شود و چنانچه هیچ باکسی تیک نخورد، صفحه ایجاد می شود اما در منوها نمایش داده نمی شود.

اگر باکس "صفحه تماس با ما" را هم تیک بزنید، فرم تماس با ما در انتهای صفحه شما ایجاد خواهد شد. بازدید کننده سایت بوسیله این فرم می تواند اطلاعات و پیام خود را برای شما ارسال کند.

 "کلمات کلیدی"

در این قسمت کلمات کلیدی را که این صفحه پیرامون آنهاست وارد کنید. استفاده از این کلمات در متن صفحه و لینک کردن آنها می تواند باعث افزایش رتبه صفحه در نتایج موتورهای جستجو شود. کلمه مورد نظر خود را در فیلد مربوطه وارد کرده و روی دکمه + سبز رنگ کلیک کنید. کلمه به لیست زیر این فیلد اضافه می شود. برای حذف کلمه نیز می توانید روی علامت X قرمز رنگ که جلوی آن قرار دارد کلیک کنید.

"صفحه والد"

اگر صفحه شما به صورت زیرصفحه تعریف شده باشد (از طریق منوی مدیریت صفحات) در این قسمت دارای صفحه والد خواهد بود. در غیر اینصورت والدی ندارد. در همین زمینه بخوانید: راهنمای ویرایش و اضافه کردن زیر صفحه

"فرم صفحه"

در لیست آبشاری مقابل این قسمت دو حالت general و gallery قابل انتخاب است. حالت جنرال (general) برای صفحاتی است که به صورت معمولی تعریف می شوند، در مقابل فرم gallery که صفحه را به فرم نمایش گالری تصاویر در می آورد.

 "رمز"

در این قسمت شما می توانید برای نمایش صفحه رمز بگذارید که فقط بازدیدکنندگانی که رمز را می دانند می توانند اطلاعات صفحه را مشاهده کنند. برای اینکه روی صفحه رمزی نباشد، این فیلد را خالی بگذارید.

"توضیحات"

محل درج توضحیحی مختصر پیرامون صفحه و مطالب آن. درج این توضیحات بسیار مهم است. زیرا توضیحاتی است که گوگل در نتایج جستجوی خود به آن خیلی اهمیت می دهد و کاربران اینترنت در زیر معرفی صفحه شما در نتایج جستجو آن را مشاهده می کتند. پس می تواند برای بازدید از سایت و صفحه شما بسیار ترغیب کننده و مفید باشد.

"کلمات کلیدی لینک شود"

در صورتی که این گزینه را تیک بزنید، کلمات کلیدی که در قسمت مربوطه تعریف کرده اید و در متن صفحه نیز از آنها استفاده کرده اید، بصورت اتوماتیک به خود صفحه لینک می شوند. این کار مزایای زیادی برای ارتقا صفحه در موتورهای جستجو دارد.

ویرایشگر متن صفحه

در این قسمت متن صفحه را وارد می کنید و می توانید عکس، جدول و فلش نیز به آن اضافه کنید.

در انتها، دکمه "افزودن صفحه" یا "ویرایش" را بزنید تا صفحه شما ساخته یا ویرایش شود.

نظرات